kurs MBSR

Kurs MBSR

Jest to 8-tygodniowy certyfikowany program redukcji stresu w oparciu o uważność (Mindfulness-Based Stress Reduction), który według ściśle określonych zasad prowadzi każdą zamkniętą grupę uczestników w kierunku rozwijania własnej uważności po to, by lepiej zarządzali swoim stresem. Osiem tygodni to okres potrzebny naszym neuronom w mózgu do zbudowania nowych ścieżek, utrwalających bardziej korzystne nawyki reagowania na stres. Rzetelnie zrealizowany kurs może dosłownie zmienić życie, oferując umiejętność zatrzymywania, odpoczywania, dystansowania się od myśli wyzwalających największy stres.

Kurs MBSR oparty na świeckich technikach medytacyjnych oraz głębokim wglądzie we własne doświadczenia przynosi znakomite rezultaty w zarządzaniu stresem, rozwijaniu inteligencji emocjonalnej, kształtowaniu umiejętności zatrzymywania się po to, aby odpocząć. Jest bardzo mocno ugruntowany naukowo (więcej na stronie American Mindfulness Research Association www.goamra.org) i z powodzeniem stosowany w krajach zachodnich wśród osób zmagających się z chronicznym stresem, wypaleniem, bólem i niepokojem, często zastępując nawet farmakoterapię. Z praktyk zawartych w kursie MBSR korzysta się w biznesie, w szpitalach, w szkołach, w policji, w sporcie oraz w wielu innych obszarach.

Program ten powstał w latach 70-tych ubiegłego wieku na Uniwersytecie Medycznym w Massachusets, a opracował go i sprawdził na tysiącach chronicznie zestresowanych pacjentów profesor neurobiologii, Jon Kabat-Zinn. Kurs ten zyskał miano najbardziej rozpoznawalnego, przebadanego i uznanego w świecie wśród programów opartych na uważności.

Kurs ma strukturę ośmiu dwuipółgodzinnych cotygodniowych spotkań, jednego ośmiogodzinnego Dnia Uważności (zazwyczaj jest to sobota) oraz codziennej praktyki własnej, niezbędnej do uzyskania odczuwalnej poprawy. Wszystkie wykonywane podczas kursu praktyki są formami świeckiej medytacji, która pozwala się zatrzymywać, wyciszać gonitwę myśli, lepiej czuć zmysły i zauważać własne schematy reagowania. Z czasem praktyka przeradza się w nowe, korzystniejsze nawyki, po które łatwo sięgnąć w krytycznych momentach życia oraz na co dzień.

Cena kursu: 890 zł

(pokrywa koszt 30 godzin zajęć dydaktycznych oraz komplet materiałów i nagrań)

Kurs MBSR nie jest formą terapii i nie może jej zastąpić, często jednak okazuje się jej wsparciem (osoby w trakcie terapii mogą wziąć udział w kursie po uzyskaniu aprobaty swojego terapeuty).

Obecnie prowadzony jest nabór do następujących grup na kurs MBSR:

 • Kurs MBSR – nabór w toku 02.03.2020 – 27.04.2020; poniedziałki godz. 17:00 – 19:30, Dzień Uważności: sobota 18.04.2019 godz. 10-17/18; ANAHAJ Centrum Samoświadomości, ul. Struga 2 (Zatorze), Olsztyn. Zainteresowanych zapraszam do kontaktu. 

Co mówią absolwenci kursu

 • Kurs MBSR to świetna sprawa dla wszystkich, którzy przez życie lecą na autopilocie. Trzeba zrobić przystanek, pomyśleć "gdzie lecę", "po co", "czy to na pewno najlepszy kurs". Trzeba skomunikować się z centralą, czyli ze sobą, żeby w końcu usłyszeć swoje prawdziwe potrzeby, a nie tylko te wykreowane przez społeczeństwo, kulturę czy rodzinę. Na co dzień rzadko zatrzymujemy się na dłużej na chwilę refleksji, a co dopiero na kilka godzin. Na kursie coś co początkowo wkurza i wydaje się nie mieć wielkiego sensu, staje się z czasem azylem i piękną, szeroką drogą do siebie. Marta, prowadząca, potrafi stworzyć atmosferę pełną otwartości, ciepła i jednocześnie poczucia humoru. Jest więc miejsce na autentyczne bycie w grupie, dzielenie się żartem, sukcesem, ale i porażką, bo przecież nie samymi zwycięstwami mindfulness usłane 🙂

  Ania Góralska
 • Spotkania z Martą w grupie MBSR pomogły mi zbliżyć się do najbliższej i najważniejszej mi osoby, do mnie samej. A bycie blisko z samą sobą to grunt i najlepszy punkt wyjścia do wszelkiego rozwoju.

  Marta
 • Kurs postrzegam jako szansę na lepsze, pełniejsze życie. Zyskałam większą uważność, lepszy kontakt z ciałem, nauczyłam się sposobów redukcji wewnętrznego napięcia, budowania dystansu do zachodzących wydarzeń.

  Ewa
 • Kurs był dla mnie okazją do zadbania o siebie, do zmiany spojrzenia na życie, na spowolnienie w goniącej rzeczywistości.

  Arek
 • Kurs jest dla mnie sposobem na dalsze funkcjonowanie. Nauczyłam się na nim być tu i teraz. Nauczyłam się wyrozumiałości wobec siebie.

  Magda

Zapytaj o możliwość dołączenia do kolejnej grupy

Informacje o aktualnie prowadzonym kursie MBSR w Olsztynie znajdziesz też na Facebooku, na stronie @waszauwaznosc