Skip to content

Mindfulness dla dzieci

Kurs według metody Eline Snel, autorki książki „Uważność i spokój żabki” odbywa się w dwóch grupach wiekowych: 5-8 lat oraz 8-12 lat. Jest to 8-tygodniowy program, podczas którego dzieci w bezpiecznej i przyjaznej atmosferze rozwijają przede wszystkim:

  • koncentrację
  • samoakceptację i zaufanie do siebie
  • kontakt z własnym ciałem
  • umiejętność rozpoznawania swoich myśli i emocji
  • swój własny wewnętrzny spokój
  • świadomość, że można się zatrzymywać i że to bywa przyjemne
  • przekonanie, że gdy jesteśmy życzliwi, to i nam samym z tym lepiej

Przez 2 miesiące, podczas cotygodniowych spotkań w grupie oraz samodzielnie w domu,  dzieci ćwiczą uważność, wykorzystując zabawne i przyjazne prowadzone medytacje z żabką. Kurs wg metody Eline Snel jest odpowiednikiem kursu MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction) dla dorosłych – programu, który od ponad 40 już lat z powodzeniem wprowadza jego uczestników w dobroczynną przestrzeń medytacji mindfulness. W wersji dla dzieci dodatkowo wzbogacony jest o  elementy compassion.

Mali kursanci dostają wszystkie niezbędne materiały, a ich rodzice otrzymują po każdych zajęciach wskazówki dotyczące praktyki własnej dziecka z nagraniami z książki oraz do poczytania o uważności. Dzieci najbardziej sobie chwalą praktykę medytacyjną w domu wraz z rodzicem, może to być więc dobry pretekst dla dorosłych, by też poćwiczyć medytację. Takie ćwiczenia zajmują zaledwie kilka – kilkanaście minut dziennie, a potrafią wprowadzić zupełnie nową jakość życia.

Praktyka uważności ma udowodniony naukowo korzystny wpływ na rozwój mózgu, szczególnie na te jego obszary, które są najmocniej związane ze skutkami stresu, emocjami, agresją i funkcjami wykonawczymi. Dzieci, które praktykują medytację mindfulness mają większą odporność psychiczną, lepszą koncentrację, samoświadomość i samoakceptację. Są też bardziej odporne na zmiany.

Coraz więcej szkół i przedszkoli na świecie decyduje się na wprowadzenie praktyki uważności na stałe do swoich harmonogramów zajęć.

Więcej o metodzie, badaniach nad nią i jej wpływie na rozwój dzieci można poczytać tutaj: https://www.elinesnel.com/pl/strona-glowna/

Koszt 8-tygodniowego programu wraz z materiałami i pomocami (oprócz książki) to 450 zł. Uczestnicy deklarują się na cały kurs, nie ma możliwości dołączania w trakcie, a w razie rezygnacji płatność nie jest zwracana.

Książka “Uważność i spokój żabki” Eline Snel jest podręcznikiem do tego kursu. Warto, żeby rodzice się w nią zaopatrzyli i poczytali jeszcze przed rozpoczęciem zajęć (jeśli jeszcze tego nie zrobili). Książka jest świetna również niezależnie od kursu, a dołączone do niej nagrania ćwiczeń umożliwiają samodzielną praktykę w domu. Książkę można też kupić u prowadzącej na pierwszych zajęciach.

Przed kursem odbywa się niezobowiązujące, półgodzinne spotkanie z każdym chętnym dzieckiem i rodzicem –  poprzez platformę Zoom lub osobiście. Spotkanie ma na celu poznanie się, przedstawienie założeń kursu rodzicowi i dziecku, i zasięgnięcie informacji o dziecku. Spotkanie może być świetną okazją do zadania pytań i rozwiania wątpliwości przed decyzją o udziale dziecka w kursie. Chęć udziału w kursie musi płynąć nie tylko od rodzica, ale też – a właściwie przede wszystkim – od dziecka.

Kurs odbywa się w zamkniętych, maksymalnie 8-osobowych grupach.

A tutaj można posłuchać medytacji na zasypianie, prowadzonej moim głosem po to, by sprawdzić, jak dziecku podoba się taka forma ćwiczenia i czy chce temu głosowi zaufać: https://www.youtube.com/watch?v=ZqPt-YerJGs